Egzamin maturalny, zwany też egzaminem dojrzałości, to jeden z ważniejszych testów w życiu. Na jego podstawie będziesz mógł nie tylko oficjalnie zakończyć edukację średnią, ale także dostać się na wymarzone studia. Jeżeli zdajesz maturę w tym roku lub za parę lat, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim przydatne informacje na temat tego egzaminu, a także wskazówki, jak się do niego przygotować.
Deklaracje maturalne – kiedy złożyć?
Aby przystąpić do egzaminu dojrzałości w maju, musisz wypełnić deklarację maturalną. Taka deklaracja zawiera informacje o tym, jaki przedmiot lub przedmioty chcesz zdawać na poziomie rozszerzonym.
Na początku roku szkolnego należy złożyć do dyrektora szkoły wstępną deklarację. Z kolei pod koniec stycznia lub na początku lutego, należy złożyć ostateczną deklarację. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić oficjalne daty, ponieważ mogą się one zmieniać z roku na rok.
Jakie egzaminy są obowiązkowe?
W przypadku egzaminów pisemnych każdy maturzysta jest zobowiązany do zdania języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.
Każdy licealista musi też zdać część ustną z języka polskiego i jednego języka nowożytnego (angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego).
Jeżeli maturzysta uczęszcza do szkoły lub oddziału, w którym językiem nauczania jest język mniejszości narodowej, wówczas musi on dodatkowo przystąpić do egzaminu ustnego i pisemnego z tego języka.
Jakie wyniki trzeba uzyskać, aby zdać maturę?
Z pewnością, jak wszyscy licealiści, marzysz o tym, by napisać maturę jak najlepiej. Im wyższy wynik, tym lepsze szanse na studia na wymarzonej uczelni. Niestety nie wszystkie przedmioty są silną stroną każdego z uczniów. Aby zdać maturę, musisz jednak uzyskać konkretny wynik z przedmiotów obowiązkowych. Zarówno w przypadku części ustnej, jak i części pisemnej, musisz otrzymać minimum 30%. Co więcej, musisz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Czas trwania poszczególnych egzaminów maturalnych
W zależności od wybranego przedmiotu, otrzymasz określony czas na wykonanie wszystkich zadań. W przypadku dodatkowych przedmiotów dopytaj o czas trwania egzaminu, ponieważ może być on różny, w zależności od tego, co wybierzesz.
Matematyka – egzamin z matematyki trwa 170 minut i składa się z trzech części:
- 20-25 zadań zamkniętych (cztery opcje odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest otwarta), za każde pytanie, na które odpowiesz dobrze, otrzymasz jeden punkt,
- 7-14 zadań otwartych otwartych (w których wymagana jest odpowiedź wraz z uzasadnieniem).
Polski – egzamin pisemny z języka polskiego trwa 240 minut i składa się z dwóch arkuszy. Pierwszy arkusz zawiera dwie sekcje:
- język polski w użyciu
- test historycznoliteracki
W drugim arkuszu maturzyści mają miejsce na napisanie wypracowania, nie krótszego niż 400 słów. Uczniowie otrzymają sugerowane tematy, z których mogą wybrać jeden. W wypracowaniu muszą zostać uwzględnione dwa utwory literackie, z czego jeden musi być lekturą obowiązkową. Należy też odnieść się do dwóch kontekstów, do wyboru: polityczny, kulturowy, społeczny, historyczny, biograficzny, lub kulturowy.
Egzamin ustny z języka polskiego trwa 30 minut. Przez 15 minut uczeń może przygotować odpowiedź na dany temat, a przez kolejne 15 prowadzi on monolog na ten temat, a następnie rozmawia z komisją egzaminacyjną.
Język obcy – egzamin pisemny z języka obcego trwa 120 minut. Składają się na niego:
- zadania zamknięte, sprawdzające rozumienie ze słuchu, umiejętności czytania i znajomość środków językowych.
- zadanie typu prawda-fałsz, które pojawiało się podczas poprzednich matur, zostaje zastąpione zadaniem otwartym.
- wypowiedzi pisemnej, w której maturzysta musi napisać list tradycyjny lub e-mail, albo ewentualnie wpis na blogu.
Ustna matura z języka obcego trwa około 15 minut. Prowadzona jest w formie rozmowy między uczniem a egzaminatorem. Uczestniczy w niej też biernie drugi egzaminator, który przysłuchuje się rozmowie.
Jakie przedmioty dodatkowe można zdawać na maturze?
Oprócz konieczności zdania matur podstawowych, maturzyści mogą wybrać przedmioty dodatkowe. Zdanie niektórych z nich może być konieczne, aby dostać się na określony kierunek studiów. Maksymalnie uczeń może wybrać sześć przedmiotów dodatkowych.
Oto, jakie przedmioty można zdawać dodatkowo na maturze:
Na poziomie podstawowym lub rozszerzonym:
- biologia,
- chemia,
- fizyka i astronomia,
- filozofia,
- historia,
- muzyka,
- geografia,
- historia sztuki,
- język łaciński i kultura antyczna,
- język mniejszości etnicznej,
- wos,
- wiedza o tańcu,
- język obcy
- informatyka,
Na poziomie rozszerzonym:
- język polski,
- matematyka,
- język mniejszości narodowej,
- język obcy (ten sam, co obowiązkowy).
Jakie egzaminy dodatkowe wybrać?
Wybierając swoje egzaminy dodatkowe, a także ich poziom, musisz zastanowić się, jak chcesz kontynuować swoją edukację. Weź pod uwagę, na jakie studia chcesz aplikować, a także to, z jakich przedmiotów jesteś lepszy. Nie zniechęcaj się jednak, jeżeli wymarzona uczelnia wymaga zdania egzaminu z przedmiotu, z którego jesteś nieco słabszy. Z odpowiednią determinacją na pewno sobie poradzisz. Możesz na przykład skorzystać z korepetycji maturalnych, albo dodatkowych zajęć w swojej szkole.
Gdzie się zdaje maturę?
Swoją maturę musisz zdać w szkole macierzystej, czyli w tej, do której uczęszczasz. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają na zdawanie matury w innej placówce:
- w przypadku absolwentów, którzy składają deklarację dyrektorowi OKE. Dyrektor OKE wskazuje szkołę, w której odbędą egzamin.
- w przypadku, kiedy w szkole niemożliwe jest powołanie komisji egzaminacyjnej z przedmiotu w części ustnej, który uczeń wybrał. W takiej sytuacji dyrektor OKE wysyła ucznia do innej szkoły. Czasami możliwe jest też takie przekierowanie przez dyrektora OKE w przypadku części pisemnej egzaminu.
Terminy dodatkowe i poprawkowe – kto może z nich skorzystać
Jeżeli z udokumentowanych przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogłeś przystąpić do egzaminu w maju i uzyskałeś zgodę dyrektora OKE, możesz przystąpić do matury w terminie dodatkowym, który zazwyczaj odbywa się w czerwcu.
Nie zdałeś matury za pierwszym razem? Jeżeli przystąpiłeś do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i oblałeś tylko jeden przedmiot obowiązkowy w części pisemnej, możesz przystąpić do poprawki w późniejszym terminie, ustalonym przez dyrektora CKE.
Przygotuj się do matury 2025, korzystając z korepetycji w twojej okolicy
Jeżeli chcesz przygotować się do egzaminów jak najlepiej, skorzystaj z pomocy korepetytorów. Internet to świetne źródło informacji. Aby wyszukać korepetytora z danego przedmiotu wpisz w wyszukiwarkę frazę “korepetycje z polskiego przed maturą w Warszawie” czy “Korki z matmy, Gdańsk”. Możesz się też uczyć online. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do oferty, którą masz na miejscu. Poszukaj korepetytorów maturalnych online, aby otrzymać najlepszą edukację, bez względu na to, gdzie mieszkasz.